https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

dr hab. Marcin Sikorski, profesor uczelni

m.sikorski@amfn.pl

Pianista pochodzący z Bytomia. W rodzinnym mieście uczył się gry na fortepianie w klasie mgr B. Scigały w PSM im. F. Chopina, którą ukończył z wyróżnieniem w 1990 roku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował fortepian pod kierunkiem prof. M. SikorskiejWojtachy i prof. M. Kubień-Uszok, a także ukończył z wyróżnieniem klasę kameralistyki i akompaniamentu prof. M. Szwajger-Kułakowskiej. Poszerzał wiedzę i doskonalił umiejętności pianistyczne i kameralne podczas kursów mistrzowskich w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Lucernie, Alkmaar, Sermonecie, Dusznikach, Łańcucie pracując pod kierunkiem I. Sterna, H. Meyera (kwartet LaSalle), L. Fleishera, B. Canino, E. Axa, Wu Han, R. Baksta, A. Steinhardta i M. Tree (Quartet Guarneri), S. Rhodes i J. Krosnicka (Juilliard Quartet), P. Setzera i D. Finckela (Emerson String Quartet), S. Tenenboma i T. Eddy (Orion String Quartet), Ch. Tregera, E. Frieser, T. Bollena, A. Orłowieckiego, W. Obidowicza, P. Ursteina, A. Tatarskiego.

Swoje życie poświęcił kameralistyce. Jego muzyczni partnerzy to – Soyoung Yoon, Bartłomiej Nizioł, Alena Baeva, Veriko Tchumburidze, Soo Been Lee, Reiko Otani, Erin Keefe, Haik Kazazyan, Mei Diyang, Teng Li, Jarosław Bręk, Katarzyna Polonek, Agata Szymczewska, Anna Maria Staśkiewicz, Rafał Kwiatkowski, Kwartet Śląski, Kwartet Akademos, Radosław Pujanek, Katarzyna Budnik, Robert Kwiatkowski, Celina Kotz, Anna Malesza, Robert Łaguniak…

Od kilku lat występuje w duecie fortepianowym z Małgorzatą SajnąMataczyńską.

Jego działalność artystyczna spotyka się z pochlebnym odzewem ze strony krytyki muzycznej: „fenomenalny muzyk”, „wytrawny kameralista”, „jego interpretacje są żywiołowe, soczyste, budowane starannie, ale z polotem.” Po jego występie w podczas gali wręczenia Fryderyków w sali NOSPR w Katowicach napisano: „Swoją kreatywnością -jak zawsze- ale też otwartością i odwagą zaimponował pianista – Marcin Sikorski.”

Koncertował w 18 krajach świata, m.in. na tak prestiżowych festiwalach jak: Chopinowski w Dusznikach (w latach 2012, 2014 i 2019), Schleswig Holstein Musik Festival (2007 i 2012), International Conservatoire Week w Petersburgu, Osorske Glazbene Večeri w Chorwacji, Grieg in Bergen w Norwegii, Amber & Silk Festival w Pekinie. Występował w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Cité Internationale des Arts w Paryżu, Konserwatorium w Petersburgu, na Zamku Królewskim i w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Filharmonii Narodowej, w obu salach NOSPR w Katowicach, w NFM we Wrocławiu. Jako solista koncertował z orkiestrami pod batutą: L. Fostera, M. Caldi, M. J. Błaszczyka, T. Wojciechowskiego, A. Affeltowicza, J. Rogali, Ł. Baszczyka.

Był oficjalnym pianistą słynnych konkursów skrzypcowych: H. Wieniawskiego w Poznaniu (1996, 2001, 2006, 2011), J. Joachima w Hanowerze (2006), B. Brittena w Londynie (2008), K. Szymanowskiego w Łodzi (2009), K. Szymanowskiego w Katowicach (2018), Konkursu Skrzypcowego w Toruniu (2007, 2010, 2013).

Na płytach CD zarejestrował kwartety fortepianowe Schumanna i Brahmsa z zespołem Brahms Piano Quartet w którym występuje K. Polonkiem – koncertmistrzem Filharmoników Berlińskich, wiolonczelistką K. Polonek oraz altowiolistą M. Mickerem. Z Małgorzatą Sajną- Mataczyńską zarejestrował Album Tatrzańskie Paderewskiego. Ze skrzypaczką Anną Marią Staśkiewicz nagrał sonaty Schnittke i Prokofiewa oraz Subito Lutosławskiego. Z kwartetem AKADEMOS kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Wraz z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker (i artystą wizualnym), transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. Sonaty R. Straussa i D. Szostakowicza nagrał z J. Haufą.

Nagrania kilkudziesięciu dzieł muzyki kameralnej z jego udziałem pojawiają się na ponad 30 płytach CD. Wielokrotnie nagrywał dla Polskiego Radia i TV Polskiej i rozgłośni regionalnych oraz dla rozgłośni radiowych w Niemczech, Holandii, Słowenii i Słowacji.

Od 2020 roku pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę kameralistyki, zajęcia z nauki akompaniamentu oraz towarzyszy studentom klas skrzypiec.

W latach 1996-2020 był związany z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Rozpoczął współpracę z uczelnią z inicjatywy legendy polskiej wiolinistyki – prof. Jadwigi Kaliszewskiej, której stał się wieloletnim bliskim współpracownikiem. W roku 1999 uzyskał tam stopień doktora, a w 2015 doktora habilitowanego. Za działalność na rzecz tej uczelni otrzymał Nagrody Rektorskie w latach 2003, 2015 i 2018.

Od roku 2013 współpracuje z Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie jako pedagog i juror. Prowadzi kursy w zakresie kameralistyki i gry solowej w wyższych uczelniach muzycznych oraz szkołach muzycznych. Był jurorem międzynarodowych konkursów kameralnych w Pekinie i Łodzi.

Za swą działalność artystyczną i pedagogiczną został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Młodego Pozytywisty, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

slot 88