sz.godziemba@amfn.pl
W 2013 roku ukończył studia kompozytorskie II stopnia (dyplom z wyróżnieniem) w klasie Mariana Borkowskiego oraz studia w specjalności teoria muzyki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w specjalności „kompozycja” (promotor: prof. dr hab. Marian Borkowski) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2008-2010 studiował kompozycję u Marka Jasińskiego. W 2009/2010 roku odbył stypendium w ramach programu ERASMUS w Istituto Superiore di Studi Misicali „Achille Peri” w Reggio nell’Emilia we Włoszech, pod kierunkiem Andrea Talmelli. Absolwent Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w rodzimej uczelni (dyplom z wyróżnieniem). Od 2013 roku jest wykładowcą na wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku na stanowisku adiunkta, prowadzi również wykłady z Kompozycji chóralnej oraz Muzyki chóralnej XX i XXI wieku na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Obecnie Szymon Godziemba-Trytek sprawuje funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (kadencja 2020-2024). W sezonie artystycznym 2016/2017 był kompozytorem-rezydentem w Chórze Polskiego Radia w Krakowie (w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca).
Szymon Godziemba-Trytek jest laureatem nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach kompozytorskich, m.in.: I nagrody na XII International Composer Competition „Musica Sacra Nova 2016” w Cambridge za Beatus vir na chór mieszany a cappella (2016), I nagrody na międzynarodowym konkursie kompozytorskim EACC12 Choral Composition Award w Graz za Beati na chór mieszany a cappella (2012), III nagrodę na X Composer Competition „Musica Sacra” w Kolonii za Miserere mei Deus, miserere mei na chór mieszany a cappella (2014), III nagrody ex aequo na VII Konkursie im. Karola Szymanowskiego za Tre Episodi na orkiestrę (2013), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Fides et Ratio” za Salomon na chór i organy (2009), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną za O vos omnes na chór mieszany a cappella (2012), wyróżnienie na II Konkursie Kompozytorskim Opus 966 za Nox praecessit na chór mieszany a cappella (2014), wyróżnienia na XIII Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego za A Wanderer’s Song na chór dziecięcy (2015), laureatem V Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego za Wietnam na oktet wokalny (2014).
Utwory Szymona Godziemba-Trytka znalazły się w repertuarach wielu festiwali (koncert towarzyszący MFMW Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna, Sacrum non Profanum, Gaude Mater, Legnica Cantat, Europäisches Festival für zeitgenössische geistliche Musik, International Choral Festival Missoula, Cork International Choral Festival) i koncertów w Polsce oraz zagranicą (Armenia, Austria, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, USA, Wielka Brytania oraz Włochy). Wykonywane były przez takie zespoły jak: Filharmonia Pomorska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Gorzowska, Baltic Neopolis Orchestra, Trinity College Choir (Wielka Brytania), Jauna Muzika Vilnius Municipal Choir (Litwa), Youth Choir Kamer (Łotwa), Chór Polskiego Radia, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. chór i orkiestrę Stowarzyszenia Mozart 2003. Jego twórczość była rejestrowana oraz emitowana min. przez Drugi Program Polskiego Radia oraz BBC Radio 3.
Kompozycje Szymona Godziemba-Trytka zostały opublikowane przez wydawnictwa krajowe (Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Wydawnictwo Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego)
i zagraniczne (Schott Music w Mainz, Helbling Verlag w Innsbrucku oraz Carus-Verlag w Stuttgarcie). Mecenat nad twórczością kompozytora dwukrotnie sprawowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca (Etnos, Magnificat, Elegia na odejście pióra atramentu lampy). W 2017 roku był jednym z pięciu kompozytorów pierwszej edycji programu promocji twórczości młodych kompozytorów XXI wieku „Muzyka Naszych Czasów” prowadzonego przez Stowarzyszenie Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Twórca uhonorowany został nagrodami i stypendiami artystycznymi, w tym:
Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2017-2019), Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia (2012), Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wyróżniających się studentów (2013), Stypendium Fundacji Grazella w dziedzinie muzyki (2013), I miejscem w plebiscycie Rumaki 2013 organizowanym przez Grupę Kapitałową Makrum S.A. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i godne reprezentowanie województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i na świecie.