https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

Premiera „Pan Tadeusz 18” – 26. 03. 2018r. o godz. 19:00 w Sali Koncertowej przy ul. Gdańskiej 20.

Opublikowano: 14.03.2018

Pan Tadeusz’18

O tym się Mickiewiczowi nie śniło, kiedy chciał, żeby jego ”Pan Tadeusz” pod strzechy zbłądził. Nie mógł przewidzieć, że będą go czytać studenci z ekranów smartfonów, a potem wyśpiewywać z taką naturalnością i swobodą, jak największe hity muzyki swoich czasów – tej bardziej i mniej popularnej, operowej, jazzowej i każdej innej. I to ona stanie się dla nich kluczem do zrozumienia poematu. Świat muzyki jest pojemny i sprawiedliwy. Nie ma w nim gatunków lepszych i gorszych. Opera i reggae nie leżą na przeciwległych biegunach, podobnie jak klasyczny utwór na chór mieszany i rap. W spektaklu „Pan Tadeusz’18” różne gatunki muzyczne łączą się ze sobą, jak w najlepszym przepisie na …bigos. Ta potrawa zresztą, a ściślej jej opis w poemacie Mickiewicza, stała się pretekstem dla jednej ze scen spektaklu. Okazuje się, że bigos może być po białorusku, niemiecku, ukraińsku, a nawet…po francusku.
Przedstawienie powstało z pasji do muzyki i teatru, z mojego zauroczenia genialnymi fragmentami wyjątkowo muzycznego „Pana Tadeusza” – mówi Witold Szulc, reżyser i autor scenariusza, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. I dodaje: Chciałem porwać studentów z pozornie odległych światów opery i jazzu, w nieznaną, ryzykowną, szaloną i trudną podróż. Wspierali mnie w tym doskonale kompozytorzy – Paweł Grajnert i Tomasz Świerk.
To kolejne przedstawienie Witolda Szulca (po „Chopin. Niebezpieczne związki”), którego motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim. Tym razem mickiewiczowski „Pan Tadeusz” pokrzepi serca miłośników klasycznej pieśni, jazzowych ballad, a nawet fanów zespołu Quinn.
Przedstawienie „Pan Tadeusz’18” znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu.

 

Występują Studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej

Realizatorzy:
dr hab. Witold Szulc – scenariusz i reżyseria
mgr Paweł Grajnert – autor muzyki klasycznej
mgr Tomasz Świerk – autor muzyki jazzowej
mgr Tomasz Terpiński – operator dźwięku
mgr Jakub Woźniak – operator świateł
mgr Anna Smęda – układ poloneza

Obsada:
Tadeusz modern, Jankiel – Krzysztof Bobel
Telimena modern – Emilia Hamerlik
Wścibska – Klaudia Kordubska
Wiejska dziewczyna – Aneta Nurcek
Telimena classic – Paulina Nowak
Zosia modern – Neema Rae
Komandor Wojski – David Roy
Tadeusz classic – Marek Szymański
Chłopak z „dzielni”, Smakosz – Mateusz Wiśniewski
Zosia classic – Karolina Wojciechowska

 

slot 88