Kryteria wyboru studentów na wyjazd w ramach programu LLP Erasmus oraz zasady dofinansowania
INFORMACJE OGÓLNE
W ramach programu Erasmus+ realizowane są wyjazdy w celu odbycia części studiów w uczelni zagranicznej.
Studia za granicą w ramach Programu Erasmus+ traktowane są jako część programu studiów w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Osoby wyjeżdżające zachowują status studenta (doktoranta) Akademii i wszelkie związane z tym prawa, w tym uprawnienia do otrzymywania pomocy materialnej przyznanej przez Uczelnię. Dzięki systemowi punktowemu ECTS (European Credit Transfer System) rozliczany jest nakład pracy stypendysty po powrocie do Akademii. Jak wynika z podstawowych zasad realizacji Erasmus+, każdy student (doktorant) zakwalifikowany na wyjazd powinien mieć zagwarantowane pełne zaliczenie okresu studiów w uczelni partnerskiej. Osobami odpowiedzialnymi za to są Wydziałowi Koordynatorzy ECTS.
Student (doktorant) ubiegający się o stypendium powinien z pełną świadomością i w porozumieniu z Wydziałowym Koordynatorem ECTS wybrać uczelnię zagraniczną, która oferuje kierunki studiów i przedmioty podobne do tych, jakie student (doktorant) miałby do zrealizowania podczas semestru w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Wybór semestru zimowego lub letniego zostaje pozostawiony do decyzji studenta (doktoranta), po konsultacji z Koordynatorem ECTS i dziekanami.
Student (doktorant) musi wnikliwie rozważyć wszystkie aspekty „za i przeciw” przed przystąpieniem do rekrutacji – zakwalifikowany stypendysta, który w późniejszym okresie zrezygnuje z wyjazdu, musi mieć świadomość, że, ze względu na procedury i terminy uczelni przyjmującej, miejsce, które zajął, najprawdopodobniej nie będzie mogło być wykorzystane przez inną osobę.
Szczegółowe warunki realizacji wyjazdu stypendialnego, w tym również wysokość przyznanego stypendium oraz czasokres wyjazdu, określa umowa pomiędzy Uczelnią a studentem (doktorantem) na realizację wyjazdu stypendialnego. Umowa zostanie zawarta przed wyjazdem stypendialnym.
KRYTERIA FORMALNE
Stypendia dostępne są dla studentów (doktorantów) kształcących się na poziomie studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia: stacjonarnych i niestacjonarnych. Kandydat ubiegający się o wyjazd w ramach Programu Erasmus musi spełniać następujące podstawowe kryteria formalne:
Erasmus-regulamin-rekrutacyjny
KRYTERIA WYBORU
DOKUMENTY DLA STUDENTÓW (DOKTORANTÓW) UBIEGAJĄCYCH SIĘ O WYJAZD
ERASMUS – podanie i wniosek o wyjazd skierowane do dziekana wydziału (z podpisem pedagoga przedmiotu głównego).
Studenci, których podania w innej formie zostały rozpatrzone pozytywnie, wypełniają część „Wniosek o zakwalifikowanie do wyjazdu (…)”)
Dokumenty Erasmus+ uzupełniane po zakwalifikowaniu się do Programu Erasmus+:
– 2 zdjęcia paszportowe,
– nagranie na CD lub DVD (min. 15 minut),
– ewentualne inne wymagane dokumenty określa uczelnia partnerska.
Dokumenty uzupełniane przed wyjazdem:
Do Umowy dołącza się Kartę Studenta Erasmusa
W Uczelni partnerskiej, student realizuje przedmioty wyszczególnione w Learning Agreement.
Jeśli po przyjeździe do Uczelni partnerskiej zachodzi potrzeba zmiany listy przedmiotów w Learning Agreement, student wypełnia drugą część formularza:Changes to Original LA, podpisuje formularz, uzyskuje podpisy ze strony uczelni przyjmującej i przesyła do Akademii Muzycznej w Bydgoszcz w celu uzyskania niezbędnych podpisów.
Po zakończeniu okresu studiów za granicą
Uczelnia przyjmująca wysyła Transcript of Records (Wykaz zaliczeń) i Confirmation Letter, na podstawie których Akademia Muzyczna w Bydgoszczy dokonuje zaliczenia semestru.
Student dokonuje tłumaczenia nazw przedmiotów w celu sprawnego dokonania zaliczeń w porozumieniu z Koordynatorem LLP Erasmus w Uczelni macierzystej.
Student wypełnia on-line Ankietę stypendysty Erasmus oraz składa jej wydruk u Koordynatora(wydruk w wersji ekonomicznej – 2 arkusze na stronie, drukowanie dwustronne).