https://fst.iai-tabah.ac.id/slot-dana/ https://teknik.stahnmpukuturan.ac.id/slot88/ http://diopeni.appdevel.cirebonkota.go.id/slot88/ http://sidara.appdevel.cirebonkota.go.id/slot123/

ROK FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO – PROMOCYJNY SUKCES UCZELNI NA TERENIE USA – 13 koncertów Chóru Kameralnego AM

Opublikowano: 02.09.2016

W dniach od 10. do 23.08. na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. przebywał Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w ramach zadania Feliks Nowowiejski – wielki kompozytor i patriota – w 70. rocznicę śmierci. Projekt obejmował koncerty chóralne, wokalno-instrumentalne i organowe z repertuarem obejmującym głównie dzieła Patrona Uczelni oraz Marka Jasińskiego i Szymona Godziemba-Trytka. Chór poprowadził jego założyciel i dyrygent prof. Janusz Stanecki przy współudziale Magdaleny Filipskiej i Łukasza Hermanowicza. Utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego oraz partie instrumentalne w Missa pro Pace oraz Psalmie 136 „Ojczyzna” wykonał wybitny organista młodego pokolenia – dr Jakub Kwintal. Repertuar Chóru podzielony został na cztery grupy: utwory patriotyczne, sakralne, wokalno-instrumentalne i opracowania pieśni ludowych autorstwa Feliksa Nowowiejskiego. Dodatkowo, każdemu z koncertów towarzyszył odczyt przygotowany przez prof. Janusza Staneckiego prezentujący życie i twórczość tego kompozytora, organisty, dyrygenta, pedagoga a przede wszystkim polskiego patrioty, walczącego poprzez swoją muzykę o tożsamość narodową Polaków, przyłączenie Warmii i Mazur do Polski i poszerzenie jej dostępu do morza.

Projekty został zrealizowany i sfinansowany w ramach programu sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą oraz w ramach zadań priorytetowych Roku Feliksa Nowowiejskiego – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Muzyki i Tańca. Pomocy finansowej udzielił również Urząd Miasta Bydgoszczy za pośrednictwem Fundacji Konsonans. Koncerty i odczyty odbyły się w dniach od 13. do 22.08 i objęły 13 zdarzeń artystycznych. Większość zorganizowana była w znaczących polsko-amerykańskich kościołach, przy których działają duże skupiska Polonii – w Lemont, Chicago i Nowym Jorku (8 koncertów). Dwa bardzo ważne koncerty odbyły się w wiodących amerykańskich kościołach w Nowym Jorku. Pierwszy z nich zorganizowany w ramach cyklu The Church of Epiphany Concest Series odbył się w niedzielę 21. sierpnia w Kościele p.w. Objawienia Pańskiego a drugi, tego samego dnia, w Kościele p.w. św. Ignacego Loyoli – najważniejszej świątyni nowojorskiej, w której prezentuje się muzykę sakralną, w ramach cyklu Canticum Sacrum. Oba koncerty przy bardzo dużym zainteresowaniu amerykańskiej publiczności zakończyły się pełnym sukcesem. Ich organizację wspomógł nowojorski Instytut Kultury Polskiej. Z bardzo dobrym przyjęciem spotkał się również koncert chóru w Sali Koncertowej Centrum Polsko-Słowiańskiego w Nowym Jorku oraz dwa koncerty w polskich placówkach dyplomatycznych w USA – Konsulacie w Nowym Jorku i Ambasadzie w Waszyngtonie gdzie oprócz dziennikarzy zostali zaproszeni liczni przedstawiciele organizacji polonijnych.

JM Rektor AM – prof. zw. dr hab. Jerzy Kaszuba nadał wysoką rangę wszystkim artystycznym zdarzeniom adresując specjalne listy do wszystkich podmiotów i organizacji, które włączyły się w przygotowanie i przeprowadzenie poszczególnych Koncertów. Szczególne znaczenie miało wydelegowanie prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej, Dziekana Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej AM, która reprezentowała Rektora podczas wszystkich spotkań i koncertów w Nowym Jorku i Waszyngtonie odczytując treść listów i wręczając okolicznościowe upominki i inicjując dalszą współpracę.
Amerykańskie tournée w ocenie wielu fachowców zakończyło się niezwykłym sukcesem wykonawców koncertów i zrealizowaniem głównego celu projektu – przybliżenia twórczości Patrona Uczelni – Feliksa Nowowiejskiego środowiskom polonijnym i amerykańskim. Młodzi ludzie przygotowali i wykonali zupełnie nowy program artystyczny, którego wysokie walory muzyczne należy poszerzyć o ducha patriotyzmu, który przemawia z wielu motywów i fraz twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

Łącznie przez 10 koncertowych dni wykonano 137 utworów, głównie Feliksa Nowowiejskiego, w tym 12 utworów organowych tego twórcy i 15 utworów lub dużych części dzieł wokalno-instrumentalnych. Było to ogromne wyzwanie dla wszystkich wykonawców, którzy przemieszczali się środkami transportu publicznego w tak wielkich miastach, przy niezwykle wysokiej temperaturze, docierając czasami na 2 lub 3 koncerty dziennie.
Mamy nadzieję, że sukces artystyczny przełożył się na sukces promocyjny nie tylko Uczelni lecz także wielu instytucji, które promują kulturę polską w ramach programów opieki nad Polonią i Polakami za granicą – Senat RP, oprawy roku Feliksa Nowowiejskiego – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca czy prezentacji osiągnięć artystycznych miasta Bydgoszczy – Urząd Miasta.

Należy stwierdzić, że amerykańska trasa koncertowa Chóru Kameralnego AM z programem Feliksa Nowowiejskiego nie doszłaby do skutku gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, instytucji, stowarzyszeń polonijnych i księży proboszczów polskich parafii w USA. Były to:
Jezuicki Ośrodek Milenijny w Chicago (ks. Rektor – O. Tomasz Oleanicz) Kościół pw. św. Cyryla i Metodego w Lemont (ks. Proboszcz Waldemar Stawiarski, Mirosława Sojka-Topór – Dyrektor Muzyczny, Monika Bochenek – Koordynator) Kościół pw. Świętej Trójcy w Chicago (ks. Proboszcz Andrzej Totzke) Kościół pw. Pięciu Braci Męczenników w Chicago (ks. Proboszcz Tomasz Sielicki) Kościół pw. Objawienia Pańskiego w Nowym Jorku (Dyrektor Muzyczny – Bogna McGarrigle) Kościół pw. Ignacego Loyoli w Nowym Jorku (Dyrektorzy Muzyczni: K. Scott Warren, Robert Reuter, współpraca Karol Wolniewicz-Korakowski (Instytut Kultury Polskiej)) Centrum Polsko-Słowiańskie w Nowym Jorku (Prezes Bożena Kaminski) Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku (Katarzyna Padło – Konsul, Alicja Tusk – Wicekonsul) Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku (Agata Grenda – Dyrektor, Anna Perzanowska, Karol Wolniewicz-Kosakowski) Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie (Maciej Pisarski – Chargé d’affairs, Zygmunt Matynia – Konsul Generalny, Ewa Pietrasieńska – Wicekonsul) Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce (Izabella Kobus-Salkin – Generalny Dyrektor Muzyczny na USA i Kanadę) Związek Śpiewaków Polskich w Ameryce VII Dystrykt w Nowym Jorku (Yaga Chudy – Prezes, Janusz Sporek – Dyrektor Muzyczny)
Patronat medialny nad projektem objęli: Nowy Dziennik – Nowy Jork, Tygodnik Kurier Plus – Nowy Jork, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PIK – Bydgoszcz i Gazeta Wyborcza Bydgoszcz.

zdj4

 

zdj3

 

zdj2

 

zdj1
slot 88