Opublikowano: 24.04.2019
Szósta edycja Turnieju Kameralnego w trzech odsłonach jest międzynarodowym konkursem, mającym na celu jak najszerszą prezentację różnych odmian kameralistyki w połączeniu z wymianą doświadczeń interpretacji i zrozumienia istoty muzyki na wszystkich poziomach kształcenia, tj.: podstawowym, średnim i wyższym. Nazwa konkursu nawiązuje do legendarnego turnieju Nicolo Paganiniego z Karolem Lipińskim w Piacenzie w 1818 roku. Atrakcyjność formuły Turnieju zdaje się potwierdzać z każdą edycją – V Turniej przyciągnął do Bydgoszczy ponad 60 zespołów, 200 uczestników reprezentujących szkoły muzyczne I i II stopnia i niemal wszystkie polskie akademie muzyczne. Zgłosiły się również zespoły z Hiszpanii, Włoch, Austrii i Ukrainy. Zmagania konkursowe są otwarte dla bydgoskiej publiczności (wstęp darmowy). Współorganizatorem jest Katedra Kameralistyki na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Oprócz popularności konkursu, zauważono również jego wysoki poziom merytoryczny, czego dowodem jest ujęcie Turnieju Kameralnego w kalendarzu imprez artystycznych CEA. Całe zadanie realizowane jest w oparciu o zasoby lokalowe Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – sala koncertowa ul. Gdańska 20, które udostępnione zostaną Fundacji w ramach współpracy pomiędzy instytucjami.
W naszym Mieście, podobnie jak w wielu innych miastach Polski i Europy, odbywają się liczne konkursy solistyczne. Pomimo mnogości konkursów, trudno jest znaleźć konkursy dla składów kameralnych. Katedra Kameralistyki AMFN w Bydgoszczy w 2014r. powołała do życia Turniej Kameralny będący bodajże jedną z zaledwie kilku imprez tego rodzaju w Europie. Nowatorska formuła (połączenie przesłuchań zespołów różnego poziomu) oraz jej unikalność (konkurs zespołów kameralnych) spowodowały, że Turniej Kameralny w krótkim okresie czasu stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych konkursów w środowisku kameralistów. Fundacja Konsonans jako współorganizator poprzednich edycji aktywnie działa na rzecz propagowania idei Turnieju. Mamy nadzieję, że Turniej Kameralny stanie się rozpoznawalną marką, która oprócz wzbogacenia oferty kulturalnej dla Bydgoszczy (4 dni koncertów – zmagań konkursowych oraz koncertów laureatów), pozwoli promować nasze Miasto jako silny ośrodek artystyczny w kraju i zagranicą. Odbiorcami projektu będą dwie główne grupy odbiorców. Pierwsza z nich to oczywiście publiczność spektakli szacowana liczba odbiorców to ok. 1000 osób widzów i publiczności. Drugą grupę stanowią młodzi artyści wykonawcy, dla których projekt jest, jak zostało to wspomniane, szansą na zaistnienie w muzycznym świecie oraz okazją do współpracy z doświadczonymi dyrygentami. Liczba wykonawców młodych artystów, którzy wezmą udział w projekcie to około 150 wykonawców.
Głównym celem realizacji zadania jest wzbogacenie oferty kulturalnej skierowanej głównie do mieszkańców Bydgoszczy, którzy z przyjemnością wysłuchają młodych talentów konkurujących z rówieśnikami z kraju i zagranicy. Dodatkową atrakcję stanowić będzie Turniej Mistrzów – kategoria open Turnieju, bez limitów wiekowych i dowolnością składu i repertuaru. Wszystkie recitale konkursowe oraz koncert laureatów będą dostępne dla mieszkańców Bydgoszczy bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek wydatków. Współorganizator Turnieju – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy zapewni obsługę merytoryczną zadania, gwarantując wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Kontynuując formułę z lat poprzednich – szósta edycja konkursu będzie miała charakter międzynarodowy zarówno w wymiarze uczestników jak również grona jurorów.
Zadanie jest współfinasowane przez Miasto Bydgoszcz. Ulotka