m.gumiela@amfn.pl
Urodzony w Tomaszowie Lubelskim, kompozytor, teoretyk muzyki, pedagog. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie kompozycji prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego oraz w zakresie teorii muzyki (2006). W marcu 2011 roku ukończył Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pracuje w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz macierzystej uczelni na stanowisku asystenta przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. Jego kompozycje były wykonywane w wielu miastach Polski i zagranicą (w USA, Włoszech, Niemczech, Francji, Słowacji, Ukrainie, Białorusi), znalazły się również w programach prestiżowych festiwali muzycznych (m.in. Warszawska Jesień, Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Sacrum Non Profanum w Trzęsaczu, Dialogi w Mińsku, Muzyczne Premiery Sezonu 2006 w Kijowie). W 2005 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, zorganizowanym z okazji jubileuszu 30-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz nagrodę Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich za I Kwartet smyczkowy, który rok później wykonany został podczas Warszawskiej Jesieni przez Kwartet Camerata. W roku 2005 był stypendystą programu Socrates/Erasmus w Bańskiej Bystrzycy w Akademii Sztuk. W tym samym roku, jego muzyka została nagrana dla potrzeb filmu Katariny Misikovej „Le parkour”. W lutym 2007 roku, w wyniku konkursu, został objęty czteroletnim programem opieki nad młodymi kompozytorami prze Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W latach 2009/2010 brał udział w międzynarodowym projekcie FABREC współpracując z teatrem Sorano w Toulouse (Francja) pisząc muzykę do spektaklu de Gracia Morales.
Muzykę Marcina Gumieli, w repertuarze posiadają takie zespoły jak Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Kameralna Orkiestra Śląska, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, zespoły chóralne: Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Chór Akolada pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz oraz polskie i zagraniczne zespoły Kameralne.
W lipcu 2008 roku ukazała się pierwsza płyta „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, wydana przez DUX, na której znalazło się jego Le impressioni Fiorentini na wiolonczelę i fortepian. Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii muzyka współczesna. Jego monograficzna płyta „Sacred Works” wydana przez DUX ukazała się w marcu 2011roku, nagrana i zinterpretowana przez Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Chór i Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Od 2012 roku współpracuje z Filharmonia Pomorską tworząc muzykę do słuchowisk dla dzieci „Muzyczne bajko ranki”.
Jest autorem muzyki do filmów takich jak: „Ostatnia droga „ w reżyserii Roberta Wichrowskiego”, oraz „Osobno. Razem” w reżyserii Mateusza Buławy. W sezonie artystycznym 2015-2016 został kompozytorem rezydentem najstarszej w Polsce Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
Utwory Marcina Gumieli cechuje głęboka emocjonalność, często o religijnym charakterze. Muzyka balansuje pomiędzy tonem intymnego, żarliwego wyznania, a atmosferą podniosłej pobożności. Nierzadko wchodzi w wymiar monumentalny, sięgając bardziej ekspresyjnych, niemal ekstatycznych rejonów muzycznej ekspresji. Utwory Marcina Gumieli można też odczytywać w sferze symbolicznej, niemal jak teksty religijnych mistyków. Nierzadko w proporcjach liczbowych swych kompozycji koduje dla siebie aspekty wiary.
.
zdj. Marek Hofman